Tokom 2021. i 2022. godine, devetoro umetnika – Rainer Prohaska, Florian Sorgo, Carola Schmidt, Hanna Priemetzhofer, Christina Helena Romirer, Anita Fuchs, Kerstin Reier, Sabrina Rosina i Kilian Jorg putovalo je različitim delovima rute od Austrije do Crnog mora duž Dunava na istraživačkom brodu MS – FUSION, gde su nastali svi izloženi projekti.
MS – FUSION A.i.R. Program se odvija na specijalno konstruisanom brodu, koji redovno saobraća Dunavom do Suline i nudi prostor za učesnike da istraže fenomene reke i obala. Prilagođen za unutrašnju plovidbu, funkcioniše kao plutajući studio, kao alat za umetničko istraživanje i omogućava da se umetnički rad izvodi direktno na i duž Dunava. Izvanredna estetika i priroda broda privlači pažnju i time otvara sopstveni oblik komunikacije, povećava slučajnost i omogućava alternativni pristup skrivenim dunavskim kulturama. U aprilu 2023. umetnici učesnici će se metaforički iskrcati u Beogradu da bi prikazali svoje umetničke procese u Gradskoj galeriji.
Jelena Pavlović iz Kulturnog centra Grad o izložbi kaže:
Umetnički radovi koje ćemo videti na izložbi DOWNSTREAM #01 nastali su tokom i nakon rezidencije devetoro umetnika i umetnica na brodu MS-FUSION tokom plovidbe niz Dunav – rutom od Austrije do Crnog mora. Kao plovni medij, brod je otvorio mogućnosti za sprovođenje projekta u kontekstu istraživanja i eksperimentisanja sa raznim konceptima mobilnosti na Dunavu. Autori i autorke su na ovaj način pristupili skrivenijim dunavskim kulturama, i tako istraživali fenomene ove reke i njenih obala. Dunav kao jedan od najdragocenijih ekotopa bio je inspiracija, ne samo za umetničko izražavanje, već i za spajanje umetnosti sa pitanjima ekologije, zaštite životne sredine, upravljanja otpadnim vodama, zagađenja rečnih obala, ali i pokušaja da se odgovori na pitanja o delovanjima u budućnosti u ovim oblastima. Ovom izložbom u Gradskoj galeriji KC Grad Beograd je prva tačka metaforičnog “iskrcavanja” austrijskih umetnika i predstavljanja rezultata sa njihovog putovanja “downstream”.
Izložbu će pratiti raznovrstan prateći program radionica, demonstracija, predavanja i otvorenih diskusija.
Program
3. april, 20:00 • Otvaranje
„Kako napraviti čamac“ razgovor sa Rajnerom Prohaskom
19h Delikatesni ponedeljak: Dunavsko posluženje iz KOMPOTA
5. april, 17:30 • Radionica sa Sabrinom Rosinom, polazna tačka Gradska galerija
“How Aliens will save us from our Shit – A Walk along Shitty Shores of Future”
5. april, 19:30 • Projekcija filma i Q & A, Gradska galerija
“Boring River” film Rajnera Prohaske i Karole Šmit
6. april, 17:30 • Radionica sa Kilijanom Jergom, polazna tačka Galerija Grad
„Reeking Environments – Senso – Poetical Experiments with Undoing Nature“
6. april, 19:30 • Vođenje kroz izložbu, Gradska galerija
„Some Artists are present“
11. april, 20:00 • Kunstcafe / Umetnički kafe, Goethe – Institut (biblioteka)
„MS – Fusion: Drifting Dialogue about Collecting“ sa Hanom Primecofer, Rajnerom Prohaskom i Kristinom Helenom Romirer, moderator: Mia Ćuk
Izložba će biti otvorena do 15. aprila svakodnevno od 16 do 21h.
Naslovna fotografija i ostale fotografije: Hanna Priemetzhofer