Pogled u Mikrogaleriju: Postavka koja upozorava na zagađenje Dunava

U izlogu Naučnog kluba Beograd, u Kralja Petra 46, prolaznici mogu da vide i učestvuju u postavci Woodiana.Today, sa školjkom koja reflektuje postupno zagađenje Dunava.

Mikrogalerija, izložbeni deo Naučnog kluba Beograd, do kraja oktobra je deo aktuelne postavke art+science 2021: Svetovi veštačke inteligencije. U izlogu, u Ulici kralja Petra 46, prolaznici mogu da vide i učestvuju u postavci koja simulira eksperiment za praćenje i procenu horizontalnog i vertikalnog kretanja školjke Sinanodonta woodiana. Mikrogalerija je na ovaj način pretvorena u interaktivnu istraživačku stanicu otvorenu za sve prolaznike!

Eksperiment u Mikrogaleriji je deo rada Woodiana.Today autorskog tima The Danube Transformation Agency for Agency (DTAFA) koji čine Jovana Pešić i Sanja Anđelković, uz naučnu podršku iz različitih disciplina, kao i u oblasti programiranja i veb dizajna. 

Centralni deo rada Woodiana.Today postavljen je u Muzeju nauke i tehnike sa još 11 međunarodnih radova u okviru manifestacije art+science. Rad predstavlja spekulaciju budućnosti kroz posebnu vrstu školjke koja koristi savremenu tehnologiju veštačke inteligencije u predviđanju koncentracije zagađujućih materija u Dunavu. Zagađenje vode utiče na njeno kretanje, pa nam Woodiana ostavlja neobične šare u pesku poput tajnih simbola.

ZATVOREN KONKURS POGLED U ANTROPOCEN

Ovu godinu obeležio je i prvi tematski Otvoreni poziv Mikrogalerije, Pogled u antropocen – namenjen misliocima, istraživačima i stvaraocima iz raznih disciplina (društvenih, humanističkih, prirodnih i tehničkih nauka), sa akcentom na autorskim timovima koji okupljaju pojedince i/ili grupe kojima su bliski nauka, umetnost, edukacija i proizvodnja interaktivnih sadržaja i dizajn.

Od pristiglih prijava izabran je rad pod nazivom Hiperrealnost antropocena, autorskog tima koji čine biolog Mato Lagator i umetnica Mihaela Puc.  

Izabrani rad osvrće se na temu antropocena kroz pitanja digitalizacije svakodnevnice i nusprodukata koji nastaju u takvoj svakodnevnici: elektronski otpad, oslobađanje energije i društvena kritička nesvesnost o posledicama komfora koji nam u velikoj meri digitalne tehnologije pružaju u svakodnevnom funkcionisanju. Ovaj rad nudi osvrt na aktuelna naučna istraživanja i pruža svojevrsnu likovnost kroz autentiničnu generativnu umetničku sliku.
Izvedba postavke planirana je za početak meseca decembra.

Otvoren poziv Pogled u antropocen i dostavljanje predloga idejnih rešenja nastavlja se do kraja 2021. godine sa namerom da se temat i izvedbe postavki realizuju i tokom naredne izlagačke sezone. 

Prijava se nalazi na sledećem linku. Sva pitanja možete poslati na: mikrogalerija@cpn.rs Konkursnu dokumentaciju možete preuzeti na sledećem linku.

POSTAVKE U MIKROGALERIJI U 2021. GODINI

Ova godine, Mikrogalerija je ugostila postavku posvećenu klimatskim promenama i nestajanju vrsta barskih staništa, postavku posvećenu retrospektivi deset godina trajanja manifestacije M3 – Maj mesec matematike, proslavili smo i deset godina postojanja Centra za promociju nauke performansom Zaviri ispod površine. Prolaznicima I posetiocima smo približili i projekat TeRRIFICA i učinili informacije o efektima klimatskih promena koje svi osećamo vidljivim na interaktivnoj mapi, a u mesecu oktobru, kroz art+science program, prostor je pretvoren u Istraživačku mikrostanicu!

Fotografije: Ivan Zupanc

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp