Team

GAI is a platform of experts and professionals in an interdisciplinary field that places the necessary dialogue between the arts and climate crisis at the center of its reflection.

Jovana Karaulić
View Details

Jovana Karaulić

Jovana Karaulić

Jovana Karaulić

dr Jovana Karaulić je prodekanka Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, gde predaje na Katedri za menadžment i produkciju. Aktivna je članica Laboratorije interaktivnih umetnosti u okviru Fakulteta i učesnica u projektima međunarodne saradnje FDU koje podržava fond Kreativna Evropa. Jedan je od osnivača lista "Lice ulice", kao i mnogih pozorišnih, medijskih i umetničkih inicijativa na domaćoj sceni. Objavljivala je članke u relevantnim naučnim časopisima i zbornicima konferencija na kojima je učestvovala. Kourednica je međunarodne tematske publikacije „Performing Arts between Politics and Policies: Implications and Challenges“ u izdanju FDU i ADU Zagren, koautorka publikacije „Kako izgraditi mreže i zašto” u izdanju Kooperative i autorka knjige „Kulturalne izvedbe jugoslovenstva” u izdanju CLIO i FDU. Jovana je jedan od pokretača i suosnivačica platforme Green Art Incubator.
Vladimir Đurđević
View Details

Vladimir Đurđević

Vladimir Đurđević

Vladimir Đurđević

Dr Vladimir Đurđević je redovni profesor na grupi za meteorologiju Fizičkog fakulteta u Beogradu. Bio je gostujući istraživač u NCEP/NOAA (US), CMCC (IT), IST (PT) i ICoD (MT). Učestvovao je u mnogim projektima finansiranih iz fondova MPNTR, EU-H2020, EU-FP, IPA, JRC, IOC-UNESCO i GEF. Trenutno je rukovodilac grupe sa Fizičkog fakulteta koji je partner u projektu IS-ENES3 i učesnik Med-CORDEX inicijative. Dao je doprinos izradi nacionalnih izveštaja o klimi (UNFCCC) za Srbiju, BiH, Crnu Goru, Severnu Makedoniju i Brazil. Bio je član Nacionalnog saveta za klimatske promene kao predstavnik Univerziteta u Beogradu. Dobitnik je nagrade Fonda Borivoje Dobrilović Svetske meteorološke organizacije, Godišnje nagrade Fizičkog fakulteta za najproduktivnijeg istraživača i nagrade “Konstantin Jireček Medal”. Njegova ekspertiza je numeričko modeliranje klime, analiza klimatskih podataka, procena ranjivosti i prilagođavanje na klimatske promene. Objavio je preko četrdeset radova u recenziranim naučnim časopisima. Pored akademske karijere održao je i niz javnih predavanja o klimatskim promenama. Aktivno zagovara transformaciju ka ugljenično neutralnom društvu. Jedan je od inicijatora projekta “Green art inkubator”. Programira u FORTRAN-u. Slobodno vreme: super vizuelizacija klimatskih podataka.
Ksenija Marković Božović
View Details

Ksenija Marković Božović

Ksenija Marković Božović

Ksenija Marković Božović

dr Ksenija Marković Božović (1982), diplomirala je i magistrirala na Fakultetu primenjenih umetnosti, a doktorirala 2018. na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Zaposlena je na Fakultetu dramskih umetnosti, u Institutu za pozorište, film, radio i televiziju, kao naučni saradnik i saradnik za međunarodnu saradnju. Oblasti njenog naučno-istraživačkog rada obuhvataju studije kulture, kulturne politike i menadžmenta u kulturi, menadžmenta pozorišta, politike sećanja, održivog razvoja, medija i kulturnih i kreativnih industrija. Učesnica je nekoliko tekućih međunarodnih projekata (COST, Horizon 2020, Creative Europe), objavila je značajan broj radova u relevantnim publikacijama nacionalnog i međunarodnog značaja i izlagala na brojnim domaćim i međunarodnim, naučnim i stručnim, skupovima. Pored naučnog rada, aktivno participira u različitim stručnim projektima posvećenim afirmaciji i razvoju savremene srpske kulture i stvaralaštva. Autor je, ili saradnik na konceptualizaciji izložbi prikazanih u Muzeju primenjenih umetnosti u Beogradu, Etnografskom muzeju u Beogradu, Srpskom paviljonu u Londonu, Srpskom kulturnom centru u Parizu, na WORLD EXPO 2015. u Milanu, itd.
Milena Dragićević Šešić
View Details

Milena Dragićević Šešić

Milena Dragićević Šešić

Milena Dragićević Šešić

Dr Milena Dragićević Šešić je profesorka emerita Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, u oblasti kulturne politike i kulturnog menadžmenta. Autorka je 15 knjiga i više od 150 naučnih članaka i eseja, prevedenih na 17 svetskih jezika. Dragićević Šešić je članica odbora nevladinih organizacija, aktivnih u polju civilnog društva (Centar za kulturnu dekontaminaciju, Fond B92, Kreativno mentorstvo, Pametni kolektiv, fond Dragana Klaića). Profesorka Šešić predaje oblast menadžmenta u kulturi u Indiji, Libanu, Egiptu, Kambodži itd. Angažovana je kao ekspert za polje kulturne politike i menadžmenta za EU, Evropsku kulturnu fondaciju, Savet Evrope, UNESCO. Gostovala je na mnogim univerzitetima širom sveta, uključujući univerzitet Jivaskila, CEU Budimpešta, Lion II, IEP Grenoble, Jagelonski Krakov, CUNI i Columbia New York, Univerzitet u Buffalu, Lasalle College Singapore itd. Dobila je titulu “Commandeur dans l`Ordre des Palmes Academikues” (Ministarstvo nacionalnog obrazovanja i istraživanja, Francuska 2002). Šef katedre UNESKO-a za kulturnu politiku i menadžment Univerziteta umetnosti u Beogradu do 2019. godine. Članica Nacionalnog saveta za nauku i tehnološki razvoj (2006—2010). Rektorka Univerziteta umetnosti u Beogradu (2000—2004).
Untitled design (28)
View Details

Marija Dragišić

Untitled design (28)

Marija Dragišić

Marija Dragišić (1980) graduated from the Faculty of Philosophy - University of Belgrade, Department of Ethnology and Anthropology. She works as a conservator-researcher, with the title of advisor, at the Institute for the Protection of Cultural Monuments of Serbia, in Belgrade. Her professional focus is on the preservation of vernacular architecture, with a special interest in traditional building crafts and the integration of sustainable building knowledge and skills into contemporary architecture. The protection of vernacular architecture involves extensive field research, highlighted within the project Atlas of Vernacular Architecture of Serbia, in which she participated from 2006 to 2013, covering ten municipalities in Serbia. She designs and organizes educational programs for children and teachers, believing that, along with good cooperation with the local population, this is the only way towards sustainable heritage preservation. She is the author/co-author of several published works in domestic and foreign journals (Principles of Sustainable Development in Serbian Vernacular Architecture, Cultural Heritage and Society, Proceedings of the 9th Conference of the Institute for the Protection of Cultural Monuments of Belgrade, Belgrade 2018, Sustainability of Vernacular Architecture - Guidelines for Improving the Legal Framework in the Republic of Serbia, Legal Life - Journal for Legal Theory and Practice, Belgrade 2019, Intangible Mosaic of Sacred Soundscapes in Medieval Serbia, Acoustics 2023, 5, Basel, 2022), as well as the documentary film Maćanska Ploča (2012). She is a co-author and collaborator on several exhibitions (The Minh Family House, a Century Later; Archeoacoustics: Sacred Architecture of Medieval Serbia; Jugo, My Jugo - Guest Worker Stories), and has participated in numerous professional conferences in the country and abroad. She is a member of the National Committee of ICOMOS Serbia and Interpret Europe.
Aleksandar Brkić
View Details

Aleksandar Brkić

Aleksandar Brkić

Aleksandar Brkić

Dr Aleksandar Brkić je profesor menadžmenta u kulturi i kulturne politike na Institutu za kreativno i kulturalno preduzetništvo (ICCE) na Goldsmitsu, Univerziteta u Londonu. Gostujući je profesor na Univerzitetu umetnosti u Beogradu, Ben M’Sik, Hasan II Univerzitetu u Kazablanki i na Sibelius Akademiji u Helsinkiju. Urednik je akademske serije „Routledge Focus on Global Creative Economy“ u izdavačkoj kući Taylor&Francis i zajedno sa Vilijemom Birnsom urednik knjige “The Routledge Companion to Arts Management”. Kao kreativni producent sarađuje sa klavirskim duom LP Duo iz Beograda i ima preko 20 godina iskustva kao producent i menadžer u kulturi u Evropi i Aziji. Više na https://www.gold.ac.uk/icce/staff/brkic-aleksandar/
Tijana Mićanović
View Details

Tijana Mićanović

Tijana Mićanović

Tijana Mićanović

Tijana Mićanović osnovne studije završila je na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, na Katedri za menadžment i produkciju pozorišta, radija i kulture, dok trenutno pohađa master studije Menadžmenta kulturnih i medijskih industrija, na istom fakultetu. Tokom i nakon studija stekla je brojna teorijska znanja i praktična iskustva iz oblasti pozorišne produkcije, festivalskog i projektnog menadžmenta, marketinga i odnosa s javnošću. Tokom 2018. radila je u Narodnom pozorištu u Beogradu, na poziciji asistenta produkcije u sektoru Drame. Tokom 2019. i 2020. godine bila je na čelu Svetskog omladinskog talasa, omladinskog udruženja sa misijom osnaživanja i umrežavanja mladih na lokalnom i globalnom nivou, gde je bila angažovana i kao koordinator najvećeg projekta Udruženja ISWiB- Međunarodna studentska nedelja u Beogradu i lider timova za fandrejzing i marketing i PR. Praktična i liderska iskustva ostvaruje i kao direktorka Festivala internacionalnog studentskog teatra posvećenog dečijem i lutkarskom pozorištu- FISTić (2020.), direktorka marketinga filmskog festivala Najkraći dan (2020. i 2021.) izvršna producentkinja projekta CURIOUS- Culture as a Unique Resource to Inspire Outreach & Understand Science i festivala Pozorišta čuda, u realizaciji Laboratorije interaktivnih umetnosti FDU, podržanog od strane Kreativne Evrope (2021. i 2022.). Tokom 2021. i 2022. bila je angožovana kao koordinatorka u Udruženju za razvoj pozorišta za decu i mlade- ASITEŽ Srbija, a od novembra 2021. godine je na poziciji koordinatorke platforme Green Art Incubator, u okviru koje aktivno učestvuje u implementaciji projekata, kao i istraživačkim i edukativnim aktivnostima. Koosnivačica je Udruženja SciArt, čija je misija premošćavanje jaza između nauke i umetnosti kroz razvoj inovativnih izvedbenih praksi.
Nađa Marjanović
View Details

Nađa Marjanović

Nađa Marjanović

Nađa Marjanović

Nađa Marjanović je diplomirala na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, na Katedru za menadžement i produkciju pozorišta, radija i kulture. Od 2018. godine je producent Studio Centra za kulturnu edukaciju, gde je radila i sa decom i mladima na krerianju pozorišnih predstava. Jedna je od osnivača i glavni producent Angažman festa – festivala angažovanog teatra za mlade. Radila je kao asistent izvršnog direktora i koordinator pratećih programa na 55. i 56. BITEF festivalu, kao i producent glavnog programa 17. Festivala internacionalnog studentskog teatra. Godine 2022. počela je da radi sa Green Art Incubatorom i razvija karijeru koja kombinuje znanja i veštine iz oblasti kulturnog i održivog menadžmenta. Svoju studentsku praksu realizuje pri Austrijskom kulturnom forumu na projektu – Austrijski filmski festival 2023.