Održana međunarodna online konferencija: Cultural Heritage & Climate Crisi: From Conservation to Action

U četvrtak, 27. februara 2025. godine, Green Art Incubator uspešno je realizovao međunarodnu konferenciju u okviru projekta Green Heritage Initiative pod nazivom Cultural Heritage & Climate Crisis: From Conservation to Action. Konferencija je okupila međunarodne i domaće stručnjake iz oblasti zaštite kulturnog nasleđa i ekologije, koji su kroz tri panela diskutovali o izazovima i rešenjima u oblasti očuvanja kulturnog nasleđa u kontekstu klimatskih promena. Konferenciji je prisustvovalo više od 50 učesnika iz Srbije, regiona i Evrope.

Konferenciju je otvorila Dr. Cathy Daly, istaknuta ekspertkinja u oblasti konzervacije kulturnog nasleđa i klimatskih promena. Dr. Daly je predavačica i suosnivačica master programa za konzervaciju nasleđa na Univerzitetu u Linkolnu (UK), kao i viša istraživačica u kompaniji Carrig Conservation Ltd u Irskoj. Njeno istraživanje obuhvata procenu ranjivosti kulturnog nasleđa, praćenje uticaja klimatskih promena i planiranje strategija prilagođavanja.

U svom predavanju, Dr. Daly je osvetlila ulogu kulturnog nasleđa u održivom razvoju, sa posebnim naglaskom na pravednu tranziciju. Predstavila je ključne projekte, uključujući Ireland’s Climate Change Sectoral Adaptation Plan for Built and Archaeological Heritage, kao i međunarodne inicijative ICOMOS Climate Adaptation Toolkit i UNESCO Climate Action Toolkit for World Heritage.

Kroz studije slučaja iz Srbije i Evrope, učesnici drugog panela imali su priliku da se upoznaju sa strategijama i inovativnim pristupima za očuvanje i revitalizaciju kulturnog nasleđa u kontekstu klimatskih promena.

Panelistkinja Lola Kotova, istraživačica u GERICS-u (Climate Service Center Germany), predstavila je KERES projekat – inicijativu usmerenu na zaštitu kulturnog nasleđa od ekstremnih klimatskih događaja i jačanje njegove otpornosti. Dobrivoje Lale Erić, rukovodilac međunarodne saradnje u Centru za promociju nauke Srbije, govorio je o projektu FASIH – Future Art and Science Industrial Heritage, koji primenjuje interdisciplinarni pristup u zaštiti industrijskog i kulturnog nasleđa.

Takođe, Đorđe Krivokapić, stručnjak za digitalna prava i javne politike, vanredni profesor na Fakultetu organizacionih nauka i suosnivač SHARE fondacije, zajedno sa Kristinom Pavlak, vizuelnom umetnicom koja kombinuje dizajn, pripovedanje i tehnologiju u razvoju inovativnih projekata posvećenim kulturnom nasleđu, predstavio je projekte Perast: Mobilising Competences koji nastoji da kroz održivo korišćenje baštine, participativno planiranje i kreiranje institucionalnih kapaciteta stvori uslove za dugoročni razvoj Perasta i Perast Passport, projekat koji predstavlja inovativan pristup pripovedanju priče jednog mesta.

Treći panel bio je posvećen integraciji kulturne baštine u klimatske i razvojne politike. Dr Ksenija Marković Božović, istraživačica kulturne politike i menadžmenta na Fakultetu dramskih umetnosti i suosnivačica platforme Green Art Incubator, predstavila je Zelenu knjigu preporuka za donosioce odluka, koju je pratila i diskusija o ulozi kulturnog nasleđa u klimatskim i razvojnim strategijama.

Učesnice panela bile su i dr Jermina Stanojev, analitičarka međunarodnih kulturnih politika i viša savetnica za zelene i međunarodne politike u European Heritage Hub-u i Vesna Marjanović, generalna sekretarka Europa Nostra Srbija i članica Saveta Europa Nostra, koje su istakle značaj zaštite kulturnog nasleđa kroz nacionalne i evropske politike. Panelistkinje su kroz diskusiju naglasile ključne strateške preporuke iz Zelene knjige preporuka, ukazujući na neophodnost uključivanja kulturne baštine u šire okvire klimatskih i razvojnih politika.

Zelena knjiga preporuka za donosioce odluka dostupna je na našem portalu, a snimak cele konferencije možete pogledati na GAI Youtube kanalu. 

Projekat Green Heritage Initiative podržan je od strane Green Heritage Hub-a, Evropa Nostre, ALIPH Fondaciju, uz sufinansiranje od strane Evropske Unije.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp